marți, 30 noiembrie 2010

Steaua 1986- 7 mai, ziua in care romanii au cucerit Europa

Sub conducerea antrenorilor Emeric Jenei şi Anghel Iordanescu (antrenor secund), Steaua a impresionat în campionatul 1984-1985, câştigându-l după o pauză de şase ani. A urmat cel mai spectaculos sezon de cupe europene din fotbalul românesc. După ce a eliminat pe VejleBK, Budapest Honved FC Kuusysi, şi pe RSC Anderlecht, Steaua a devenit prima echipă din Romania care a ajuns într-o finală europeană. Pe 7 mai 1986, pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán din Sevilla, campioana Spaniei, FC Barcelona, era cotată cu prima şansă, dar după prelungiri în care scorul a rămas 0-0, legendarul portar Helmuth Duckadam a apărat patru penalty-uri la rând, contribuind decisiv la victoria Stelei cu 2-0. Steaua a devenit astfel prima echipă din Estul Europei, şi singura dintr-o ţară comunistă, care a câştigat trofeul continental suprem. Steaua şi-a trecut în palmares şi o Supercupă a Europei, câştigând în 1987 finala cu Dinamo Kiev, printr-un gol marcat de Gheorghe Hagi. Din pacate eroul de la Sevilla dovedeste si el ca in Romania de azi legendele nu sunt pretuite cum se cuvine. Un trist exemplu acele manusi de la Sevilla .In loc sa figureze intr-un Muzeu al Sportului Romanesc ele au fost vandute cu ani in urma pe nimica toata unui necunoscut din Canada. Insa Helmuth Duckadam una dintre bogatiile noastre sentimentale.